poniedziałek, 24 marca 2014

Liebster Blog Award

Dawno tu nie wchodziłam, ale dzisiaj to zrobiłam. Zauważyłam komentarz od Daisy (http://coraciemnosci.blogspot.com/), - serdecznie ją pozdrawiam - w którym zostałam nominowana do Liebster Blog Award. Na podane pytania odpowiem, ale nie będę nominować kolejnych blogów, gdyż zwyczajnie nie mam na to czasu. xd A zatem pytania wraz z odpowiedziami:
1. Jaki gatunek literacki najbardziej przypadł ci do gustu?
Aktualnie dramat naturalistyczny, a to z powodu, iż na lekcjach języka polskiego jesteśmy w modernizmie. M.in. wtedy właśnie rozwijał się ten nurt jak i zarazem podobny mu realizm (ten jest jednak mniej szczegółowy). Dramat jak wiemy jest przeznaczony do wystawiania w teatrze, a więc brak w nim zbędnych opisów, co mi się podoba (w mojej powieści na blogu opisów nie było gdyż dawałam zdjęcia, ale odbiegłam trochę od tematu). Naturalizm natomiast ukazuje człowieka jako jednostkę biologiczną. Przykładem takiego utworu jest np. "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
2. Utożsamiasz się z pisanym przez ciebie blogiem?
W pewnym sensie tak, a może nawet znacznie bardziej niż mi się wydaje. Pomimo, iż główny bohater mojej powieści to mężczyzna to problemy, które go dotyczą, że tak to określę wypłynęły ze mnie (zastanawia się nad ludzką egzystencją, pracuje w firmie niespełniającej jednakże jego oczekiwań, a właściwie marzeń, jest niespełnionym pisarzem i humanistą - właśnie taką przyszłość sobie przewiduję).
3. Odczuwasz niechęć czy zwątpienie w to co robisz?
Oczywiście, każdy chyba ma takie momenty, w których zaczyna wątpić w to wszystko. Ja mam teraz w pewnym sensie taki czas, choć nie do końca. Takie zwątpienie uczułam wraz z końcem ferii zimowych, ta niechęć w głównej mierze była zapewne spowodowana brakiem czasu. Jednak jak to mówią; dla chcącego nic trudnego, ja mimo wszystko nie miałam wystarczających chęci.
4. Inspirujesz się jakąś ksiązką przy tworzeniu swojego opowiadania?
Może i tak np. "Lalką" B. Prusa, której lektura wywarła na mnie wrażenie nie do zatarcia. Jakiś czas temu spodobali mi się też "Ludzie bezdomni" Żeromskiego - styl tego dzieła części osób się nie podoba, a to np. ze względu na skomplikowane wg nich zdania złożone, mnie to jednak zainspirowało. Wpływów tej drugiej książki nie zauważycie w mojej powieści, bo pisałam ją jeszcze zanim ją przeczytałam. A i bym prawie nie wspomniała o najważniejszym, inspiruje mnie postać Rodiona Raskolnikowa ze "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego.
5. Jaki jest twój ideał literacki?
Nie jestem do końca pewna czy dobrze rozumiem pytanie, ale jeśli tak to Stanisław Wokulski - romantyk i pozytywista w jednej osobie czyli trochę jak ja, jestem marzycielką, lecz nauka też mnie interesuje.
6. Czy jest coś co sprawia ci trudności przy pisaniu?
Z pewnością coś by się znalazło, tylko co... Może brak synonimów, aktualnie nie mam więcej pomysłów.
7. Ulubione miejsce na świecie?
Wszystkie, w których rozwijały się kultury antyczne; Grecja, Rzym, Egipt itp.
8. Co cię uszczęśliwia?
Tworzenie (pisanie, czasem rysowanie), słuchanie muzyki czy oglądanie filmów, również czytanie wartościowych utworów czyli kontemplacja w sztuce - jeden ze sposobów na osiągnięcie szczęścia wg A. Schopenhauera. Chyba, bo do końca nigdy nie będę pewna. ;p
9. Czego najbardziej żałujesz w swoim życiu?
Może powinnam była iść na mat-fiz, byłam dobra z przedmiotów ścisłych, ale trochę mnie nudziły, poszłam na humana przez nierealne marzenie.
10. Co lubisz robić w wolnym czasie?
To, co mnie uszczęśliwia. ; )
11. Kim chcesz zostać w przyszłości?
Kim chcę? Sama nie wiem, chcę być reżyserką filmową, ale... chcieć, a móc to nie to samo. Mogę co najwyżej zostać dziennikarką, ale to też dzięki szczęściu.

To już wszystko, na ostatnie pytania mniej się rozpisałam, bo spiszę się na obiad. PS. Pewnie nie napiszę kolejnej notki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napiszesz komentarz? Będzie miło, lecz czułabym się bardziej usatysfakcjonowana, jeśli zagości w nim trochę kreatywności, odwołania się do chociażby fragmentu notki. Zresztą co ja się będę rozpisywać - nasze słowa świadczą przecież o nas samych.